Msza Święta

Właściwy początek każdego Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli stanowi zawsze msza święta. Jest ona odprawiana na dwie godziny przed rozpoczęciem widowiska. Do uczestniczenia w niej zaproszeni są wszyscy widzowie.

Eucharystia jest sprawowana w kościele parafialnym Księży Salezjanów pw. św. Jana Bosko, przy ul. Warzywnej 17 na poznańskich Winogradach. Kościół ten jest oddalony o mniej więcej dwa kilometry od placu pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli, gdzie rozgrywa się spektakl.

W oprawie mszy biorą udział wszyscy aktorzy w kostiumach: czytają czytania, śpiewają, pełnią inne czynności służby liturgicznej. Przypominają w ten sposób o tym, gdzie tkwi główna treść i najważniejsze przesłanie całego ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Misterium.

Eucharystia odprawiana jest już według formularza Niedzieli Palmowej. Dzięki temu, w jej trakcie zgromadzeni mają okazję wysłuchać jednego z ewangelicznych opisów męki Chrystusa, co stanowi wstęp do inscenizacji, która następuje potem na Cytadeli.

Ponadto obecność na tej mszy ułatwia przezwyciężenie potencjalnych trudności w uczestniczeniu nazajutrz, w niedzielę, zwłaszcza grupom i osobom, dla których dotarcie na plac pod Dzwonem Pokoju, nierzadko z najodleglejszych krańców Polski, oznacza daleką podróż.

Po Eucharystii następuje procesjonalne przejście wiernych wraz z aktorami na Cytadelę. Wspólne przebycie tej drogi dodatkowo pogłębia poczucie wspólnoty pomiędzy widzami a występującymi.

DEDYKACJA 2019Nabożeństwo
pierwszych
pięciu sobót miesiąca


Warunki nabożeństwa; co jest wymagane,
aby uczynić zadość prośbie Matki Bożej?